Как най-лесно да пътувате из Словения? Използването на личен автомобил е чудесен вариант за любителите на природата и градските откриватели. Така ще видите повече от красивата държава. С предварително закупена винетка Словения е рай за шофьорите – първокласни пътища, спокойно пътуване и впечатляващи гледки. Най-хубавото е, че винетката е електронна и лесно може да я активирате у дома, още преди да поемете към словенските пътища. А сега напред към кулинарното богатство, което ви очаква там.
Европейска кухня, местни продукти
От морски дарове и черно ризото на брега на Адриатическо море до планински специалитети от дивеч – вкусовете на страната на наситени и разнообразни. Философията на местната кухня е проста, но обилна храна с качествени продукти. Унгарското влияние се усеща във вариацията на говеждия гулаш, наречен от словенците голаз. В североизточната част на страната често сервират печеното говеждо с добавка от хрян и сметана. Айварът също е много популярен. Пиле паприка пък се поднася с обичайния пикантен червен сос върху домашна юфка или кнедли.
Типични за словенската кухня са месните деликатеси, особено на скара и в ароматни яхнии. Задължително опитайте сушеното свинско месо, наречено “крашки пршут”. Пршутът се сервира на тънки филийки и се поднася с хляб, маслини и сирене. Сред най-популярните свински ястия е “тънка” – месото се приготвя на филийки и се гарнира с разтопено масло. Сред автентичните ястия са също са супа от гъби и свинско месо, сервирана в хляб, както и свинската кисела супа.
Чистите реки и езера са естествени развъдници на пъстърва, която е сред най-популярните риби в ресторантите. Смята се, че в живописната река Соча вирее най-добрата пъстърва. Местните я предпочитат пържена, гарнирана с картофено пюре и зеленчуци. Ако в менюто на ресторанта пък срещнете жганци, представете си нещо като нашия качамак. Всъщност, това популярно ястие се среща и в хърватската кухня, а в Австрия е известно като стерц. Приготвя в тенджера от брашно от елда, царевица или пшеница, вода и сол, като след това се раздробява върху чиния и може да се яде с мляко, пръжки, а също и с мед.
Черешката на тортата
Словенците обичат десертите и имат много видове торти, пити, бисквити и сладолед. Не пропускайте традиционния десерт потица, който представлява сладко тесто с пълнеж, обикновено от лешници, орехи и сирене, но има множество вариации. Определено трябва да опитате и щрукли – традиционни печива от преплетено тесто, които могат да бъдат напълнени с месо, зеленчуци или сладко. За царицата на сладките изкушения е провъзгласена прекмурската гибаница, която има 9 слоя точени кори и 4 различни пълнежа от орехи, маково семе, топено сирене и ябълки.
Във виното е истината
Италианското влияние личи не само в рибните специалисти и сушените мезета. Производството на вино по тези земи датира още от времето на Древен Рим. Климатът и почвата са много подходящи, а традициите са живи до днес. Местните вина са известни със своята свежест и аромат, като основно идват от трите винени региона – Подравие, Приморие и Посавие. Те се различават по климат, почва и сортове. Белите вина от Подравие са свежи, с плодов послевкус и добра киселинност. Вместо Совиньон Блан или Шардоне, опитайте сорт Ребула или Зелен.
Традиционните червени сортове включват Теран, Цвичек и Модра франкиня, които са перфектни за печени ястия, месо на скара и риба. Теран, най-известният словенски сорт, се отглежда на червени почви в Приморие и се съчетава най-добре с червено месо, дивеч, пастети и твърди сирена. И ако без вино храната не е толкова вкусна, то навярно също може да се каже, че животът не е истински, когато човек не пътува до различни места. Словения, толкова близо до България и толкова разнообразна, ви очаква, за да ви докаже това.