Единственото село в България, в което се е запазил автенничният нестинарски обичай остава село Българи в Странджа. За да видите как обладаните от огъня и ритъма на тъпаните подчиняват жаравата, трябва да посетите селото на 2 юни. Тогава по стар стил се чества празника на светиите Константин и Елена. Подготовката за празника в селото започва от ранно утро, като точвно в 8 камбанен звън известява началото на празника.
Според ритуала иконите на св. Констнтин и св. Елена се освещават, след което се обличат и под ритъма на тъпани и гайди тържествено се носят до Аязмото. След това шествието се връща в селото, а иконите се оставят да почиват в „Конакът“. Именно там според легендата е домът на светиите, които го посещават на празника. В конака нестинарите се подготвят за танца върху огъня и изпадат в транс.
Около 14:30 часа ритуално се пали празничния огън, върху чиято жарава танцуват и наричат за здраве нестинарите. Около пламъците се носи мелодията на тъпаните и гайдите и се вие дълго хоро. От 16 часа в Посетителски информационен център гостите на празника могат да научат повече за обичая и благодарение на филмите „Стъпки в огъня“. Прожекциите продължават до 20 часа.
В 17 часа ще заработи и кулинарния базар, на който можете да опитате автентични местни специалитети. В 19 часа е старта на фолклорната концертна програма. В 21:30 иконите се изнасят от конака и с тях се обикаля около църквата. В 22 часа е старата и на магическите нестинарски игри. В огъня влизат само обладаните от духа на светеца, но понякога в тях в транс изпадат и хора от публиката.