Как са се разкрасявали българките през Възраждането и какви накити са носили на празници, можете да разберете, ако посетите изложбата в етнографския музей „Кьорпеевата къща“ в Котел. Тя ще отвори за посетители на 8-ми март, международният празник на жената, от 16 часа. Сред експонатите са оригинални пафти, пръстени, обеци, колани, гривни и гръдни накити – куна.
Изненада за посетителите по време на откриването ще са изпълненията на деца от групата за автентичен и битов фолклор към народно чинталище „Съгласие – Напредък 1870“. Къщата, в която ще се проведе изложбата е била на богат котленец със стада овце в Добруджа и дюкяни в Карнобат – Радил Кьорпею.
Музеят, представящ бита по време на Възраждането се състои от две сгради. Голямата къща е построена през 1872 г. от тревненсски майстори. Постройката е двуетажна, с голяма изба. В дома е имало салон за празненства, спалня с огнище, моминска стая и гостна, чиито килим Къдрави звезди, впечатлявал посетителите.
На втория етаж в музея са представени занаятите тъкачество и абаджийство. А големият кьошк е служел за сладки приказки с гостите през лятото на чаша горещо кафе. В избата се намирал кладеницът за вода, както и мелницата.