Архитектурно-етнографският комплекс „Етър” навърши 50 години
От 5 до 7 септември в архитектурно-етнографския комплекс „Етър” – музея на открито се състоя XII-я Международен панаир на народните занаяти „Етър 2014“.
Комплексът е първият и единствен засега музей на открито в България. Открит е на 7 септември 1964 г. и в него са представени 50 обекта – възрожденски къщи със занаятчийски работилници, технически съоръжения на вода, обекти с обществено значение.
2014 г. преминава под знака на 50-годишнината от създаването на музея „Етър”. През септември в него се организират редица събития, свързани с юбилея. От 5 до 7 септември 2014 г. се проведе 12-то поред издание на Международния панаир на народните занаяти. В него участваха над 50 майстори от страната и чужбина. Представени бяхазанаятите бакърджийство, грънчарство, ножарство, тъкачество, иконопис и други. Участници от Сърбия, Румъния, Турция и Уганда демонстрираха пред публиката, дошла в Етър-а, традиционни за съответната страна занаяти като изработване на накити, керамика и др.
За първи път тази година традиционната Майсторска надпревара премина с международно участие. В продължение на четири дни в състезанието „Грънчарство” майсторите се състезаваха за голямата награда „Сребърна хлопка”.
Друго значимо събитие е юбилейната X-та Международна научна конференция „Народните занаяти – минало, настояще и бъдеще” с участието на над 40 специалисти от страната и чужбина. За посетителите бяха предвидени и демонстрации на характерни за района на Централен Балкан дейности – печене на сливи, боядисване на вълнена прежда с растителни багрила, плетене на гайтан и плетене с царевична шума (беленица).
Многобройните гости имаха възможност да видят и богата тридневна фолклорна програма с участието на Национален фолклорен ансамбъл „Филип Кутев”, фолклорен ансамбъл „Родопа” от Смолян и други.
Резервация и настаняване в хотели в България