След всеки пореден фалит на туроператори, Министерство на туризма изважда на тезгяха темата за професионалните застраховки на туроператорите. За пореден път ресорният министър Николина Ангелкова предложи да се вдигне минималният лимит на полиците на последното заседания на Националния съвет по туризъм. Като аргумент тя посочва фалита на международния туроператор „Томас Кук“ и дебата в Германия за повишавате на тамошните застраховки.
Ситуацията отново е като в поговорката за жабата, която видяла, че подковават коня и вдигнала и тя крак. За пореден път се повдига професионален дебат единствено за нивата на полиците, но не и за контрола върху дейността на туроператорите. Защото за банкрута на определени компании и машинациите им да се източат едни пари от фирмите се знае от години, но се мълчи.
Според Ангелкова туроператорският бизнес трябва да увеличи разходите си и това ще гарантира сигурността на клиентите. Въпреки, че всеки, който се е занимавал с туризъм осъзнава, че такава пряка връзка няма. Поне не в нашата държава. Незнайно защо при определяне на статистиката от Ангелкова се споменават за общо 3430 компании, от които 1154 плащат минималната застраховка от 25 000 лева. При условие, че голяма част от тези регистрирани туристически фирми са турагенти, които не подлежат на подобна застраховка.
Министърът на туризма подчертава, че едва 18 компании плащат над 1,4 млн .лв. за професионална отговорност. Не се посочват лостове от страна на държавата да накара компаниите да декларират действителни обороти и да внасят полици според сега съществуващите тарифи, а на принципа, че покрай сухото гори и мокрото се предлага поредна тежест за туристическия бранш, въпреки трудната година за сектора, както във вътрешен, така и в международен аспект.
Според мнението на Ангелкова, изказано пред Националния съвет по туризъм, всички щети след фалита на туроператора „Томас Кук“ са покрити, а що се отнася до бизнеса, на които се дължат милиони министърът съветва компаниите „да се конституират като кредитори според съответното законодателство“.
Ролята си в туристическия сектор държавата вижда в създаването на поредната работна група, този път за обсъждане как и с колко да се увеличи минималния лимит на задължителната застраховка за туроператорите. Като участници в групата от Министерство на туризма посочват Министерството на финансите, КФН, Асоциацията на застрахователите и други институции. За представители на бизнеса в нея не се съобщава, като може би просто тази информация се подразбира и затова се пропуска. Друга работна група, която заседава вече почти година ще трябва да предложи как рекламираните, но нерегистрирани места за настаняване, които се предлагат онлайн да бъдат извадени на светло.